Knihovnice. Absolvovala reálné gymnázium v Praze a po válce Státní knihovnickou školu v Praze. Spolu s manželem Karlem Douchou odešla do Chebu. V chebské knihovně se nejvíce věnovala metodické práci a pak doplňování a zpracování knihovních fondů.
Zpočátku nenašla umístění v oboru, proto se stala dobrovolným neplaceným pomocníkem svého muže v knihovně. Pracovala zde s tichým souhlasem knihovní rady, která tehdy prakticky knihovnu řídila. Teprve po půl roce byla situace zlegalizována a místní národní výbor přijal pro chebskou knihovnu dalšího absolventa knihovnické školy jako ´výpomocnou sílu na okamžitou potřebu´.
V knihovně prošla všechna pracoviště, protože je bylo třeba vybudovat a uvést v život. Zasloužila se o promyšlenou koncepci knihovnictví v okrese Cheb, zřízení městských knihoven jako profesionálních center střediskové práce, o propracovaný systém doplňování malých obecních knihoven a práce s nimi, později o vytvoření střediskového systému s široce pojatou metodickou péčí o svěřené knihovny.
S manželem položili pevné základy chebské knihovny i celému systému v chebském okrese, knihovnictví se oba věnovali celý život. Za celoživotní práci získala roku 2004 Cenu českých knihovníků, kterou uděluje Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR. Roku 2015 obdržela Cenu města Chebu za zásluhy o rozvoj města v oblasti kultury.
Text:
Skip: Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky [online]. [Praha]: Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky, c2010-2021 [cit. 2021-8-13]. Dostupné z: www.skipcr.cz
Další informace:
DOUCHOVÁ, Clotilda. … Alespoň stopu těch prvních cest. In: Z počátků socialistického knihovnictví: sborník ke 40. výročí osvobození ČSSR Sovětskou armádou. Praha: Státní knihovna ČSR, 1985, s. 89-103.