Zhotovením jedinečných modelů krovů se mu podařil výkon hodný mistra, resp. historii jeho rodu. Tesaři Hauerovi se totiž vyskytují kolem Weidenu po staletí. Již roku 1570 byl zmíněn v jedné listině mistr Andreas Hauer. V roce 1820 zakoupil Lorenz Hauer, pradědeček Josefa Hauera, v Parksteinu dům a založil tesařství.
Převzal ho roku 1960 coby člen páté generace. Když roku 2005 pracovní činnost ukončil, sám si vyškolil svého nástupce. Nato však neodešel na zasloužený odpočinek. Jeho obdiv patřil mistrovským dílům minulých časů, kdy musely být přestavovány velké kostely, zámky a radnice. Začal se zabývat replikami a vytvořil více než 30 modelů historických krovů. Model nejstaršího vznikl podle františkánského kostela v Chebu. Tento pak spolu s modelem krovu Gablerova domu věnoval Chebu. Nato městu přinesl dar, který ty dřívější převyšuje. Když pracoval na modelu chebského špejcharu, vznikla myšlenka, jak ho dále využít. Prostředí označil za vhodné k prezentaci a Chebu pak svých 20 modelů daroval. Po prohlídce historických krovů na náměstí si tak návštěvníci budou moci prohlédnout i konstrukce v budově špejcharu, aby se seznámili s pokrokem v řemeslném umění tesařů v průběhu staletí.
V roce 2021 převzal pan Hauer od chebského starosty Cenu města Chebu za zásluhy v oblasti rozvoje česko-německých vztahů.
Osobnosti města roku 2020. Cheb: Oficiální web města [online]. Cheb: Město Cheb, 4.1.2021 [cit. 2021-12-30]. Dostupné z: https://www.cheb.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=5091&id=983384&n=osobnosti%2Dmesta%2Droku%2D2020