Zhotovením jedinečných modelů krovů se panu Josefu Hauerovi podařil výkon hodný mistra, jemuž ovšem můžeme rozumět, jen známe-li historii jeho rodu: Tesaři se jménem Hauer se vyskytují v kraji kolem hornofalckého města Weiden již po staletí. Již v roce 1570 je zmíněn v jedné církevní účetní listině tesařský mistr Andreas Hauer.
V roce 1820 zakoupil Lorenz Gottlieb Hauer v Parksteinu dům a založil zde tesařství. Byl to prapradědeček pana Josefa Hauera, narozeného 5. 7. 1937.
Josef Hauer v roce 1960 převzal, už coby člen páté generace, podnik svých předků. Každý den pracoval na stavbě, ráno tam byl jako první, večer jako poslední. Veškeré nutné administrativní práce byly vyřizovány o víkendu.
Za svoji vynikající práci byl roku 1994 oceněn Zlatým mistrovským listem.
Když v roce 2005 svoji pracovní činnost ukončil, postaral se, aby jeho podnik vedl nástupce, jehož sám vyškolil.
Poté však pan Josef Hauer ještě dlouhou dobu neodešel na zasloužený odpočinek. Jeho obdiv patřil mistrovským dílům minulých časů, kdy musely být přestavovány velké kostely, zámky a radnice.
„Dnešní člověk jen žasne, jakých výkonů tehdy řemeslníci dosahovali, a to zcela bez strojů!“
Pan Josef Hauer začal stavět repliky těchto historických střešních konstrukcí v podobě modelů zachovávajících měřítko. Dokonce i „tesařské spoje“ a drobné dřevěné hřebíky odpovídají originálu. A protože byl odjakživa pracovitý, pracuje ve své dílně i dnes, denně od 7 do 16.30 hodin.
Od roku 2005 vytvořil více než 30 modelů historických krovů. Na svém největším modelu krovu mnichovského dómu Panny Marie, složeném z celkem 3071 prvků, pracoval 12 měsíců. Jeho nejširším modelem je replika amberského kostela svatého Martina, jejíž samonosný krov překlenuje prostor 28 metrů. Model nejstaršího krovu vytvořil podle klášterního františkánského kostela v Chebu, postaveného v roce 1319. Pan Josef Hauer tento model, spolu s modelem krovu Gablerova domu, věnoval roku 2018 městu Cheb, resp. jeho Nadačnímu fondu Historický Cheb. Tato mistrovská díla tam byla označena jako „vynikající příklad vřelých sousedských vztahů s Německem“.
Poté však přinesl Josef Hauer městu Cheb dar, jenž ty dřívější převyšuje. Když pracoval na modelu chebského špejcharu, vznikla myšlenka, jak využít tuto budovu způsobem neobvyklým. Jeho práce se nacházely na více místech a nebyly veřejně přístupné a určené k prohlídkám.
Ve špejcharu je ale dost místa pro stálou výstavu. Toto historické prostředí označil za nanejvýš vhodné k prezentaci modelů, která by působila i přeshraničně ve smyslu porozumění mezi národy.
Proto pan Josef Hauer městu Cheb 20 svých modelů daroval.
Po prohlídce historických krovů na náměstí si budou moci návštěvníci prohlédnout tyto konstrukce
v budově špejcharu, aby se tak seznámili s pokrokem v řemeslném umění tesařů v průběhu staletí.
Tímto jedinečným darem se pan Josef Hauer zasloužil o dobrou věc ve městě Chebu. V roce 2021 byl také oceněn městem Cheb v oblasti rozvoje česko-německých vztahů.